UCS Târgu Mureș

buton UCS

Calendarul evenimentelor

<<  August 2020  >>
 Lu  Ma  Mi  Jo  Vi  Sâ  Du 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Urmatoarele evenimente:

No current events.

Oraș Digital European

banner orasdigital

Program operațional

proiecttgms

Bilete on-line

teatru

Ordine și siguranță

180x150

Salvați copiii

salvati-copiii-logo

Autoritatea Națională Turism

banner aut nat.fw

SIS II

sis2 

e-Romania

sis2 

Wikipedia:

wikipedia

Mărime text:

 

Primarul municipiului, dr. Dorin Florea, a participat joi, 24 mai, în calitate de invitat de onoare – alături de ex-prefectul de Mureş, dr. Marius Paşcan – la deschiderea celei de a XII-a ediţii a Festivalului Naţional „Lucian Blaga”, eveniment găzduit de Aula Magna a Universităţii „Petru Maior”.

Festivalul, organizat de Societatea Scriitorilor Mureşeni şi Editura Ardealul, în parteneriat cu Primăria Tîrgu-Mureş, Consiliul Judeţean Mureş, Universitatea „Petru Maior” – Facultatea de Ştiinţe şi Litere – este structurat pe secţiunile: literatură, filozofie, respectiv comunicare şi cunoaştere pluridisciplinară şi se desfăşoară în perioada 23 – 28 mai 2012. Ediţia din acest an se bucură de prezenţa dlui acad. prof. univ. dr. Alexandru Surdu, preşedintele secţiei de filozofie a Academiei Române, alături de reprezentanţi ai mediului academic mureşean şi naţional.

Adresându-se celor prezenţi, primarul municipiului, dr. Dorin Florea, a afirmat:

Organizarea, la Tîrgu-Mureş a unor manifestări ştiinţifice, culturale, artistice de anvergură naţională dovedeşte, dacă mai era nevoie, faptul că oraşul nostru posedă o „carte de vizită” incontestabilă, rod al unui renume câştigat de-a lungul timpului prin consecvenţa cu care îşi susţine şi îşi promovează valorile.

           Faptul că municipiul nostru găzduieşte această prestigioasă manifestare culturală ne onorează şi ne obligă în acelaşi timp. Faptul că ea are loc în avanpremiera Zilelor Târgumureşene este o garanţie în plus că sărbătoarea cea mai importantă a oraşului este plasată sub bune auspicii, într-o ambianţă de nobilă efervescenţă spirituală, caracteristică, de altfel, mediului intelectual, academic şi educaţional mureşean.

Le urez succes participanţilor şi îi felicit pe organizatori, convins de seriozitatea şi profesionalismul celor implicaţi în buna desfăşurare a acestui veritabil forum de idei care, prin diversitatea şi profunzimea abordărilor, prin pasiune şi creativitate, prin aplecarea spre esenţe, sporeşte frumuseţea şi atractivitatea oraşului nostru, plasându-l, confortabil, pe traiectoria multiculturalităţii”.

            Au rostit alocuţiuni: prof. univ. dr. Călin Enăchescu – Rectorul Universităţii „Petru Maior”, prof.univ. dr. Cornel Sigmirean – Preşedintele Senatului Universităţii, prof. univ. dr. Iulian Boldea – Decanul facultăţii de Ştiinţe şi Litere, lector univ. dr. Eugeniu Nistor – directorul – fondator al Festivalului, lector dr. Marius Paşcan.    

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com


Inapoi

buton MOL

lucrari stradale
buton bike track2

buton QA COVID19

Proiecte Europene

buton proiecte europene

Iaz Batal

banner iazbatal fazare

Noutăți

buton parcare
buton taxe impozite3
buton prog sitpf
buton prog acte identitate online
buton prog casatorii online2
buton prog transc online2
mobilepay.fw
taxe_online1
arta3d
banner_harta
ban siletina
locuri de munca

Proiecte. Strategii

Banner planificare strategica
Banner SIPOCA
Banner POCA
BannerMyCity - RO3
plan mobilitate
banner sidu.fw
banner calea verde
banner paed1.fw
grupul de actiune
banner_proiecte1
Digital Mures
Oras ECO
banner_pug
banner_arh
banner iaz.fw

S N A 2016 - 2020

banner anticor.fw 

Rețele sociale

FacebookTwitterYoutube

Vizitatori

Azi:1157
Ieri:1510
Săptămânal:2667
Lunar:4109
Toate3189041