Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Proiecte Europene

buton proiecte europene

EU4Business

eu4business

Iaz Batal

banner iazbatal fazare

Protecția consumatorilor

InfoCons

Serviciul de urgență 112

112 logo

Calendarul evenimentelor

<<  Februarie 2023  >>
 Lu  Ma  Mi  Jo  Vi  Sâ  Du 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728     
Urmatoarele evenimente:

No current events.

Bilete online

buton teatrul national

Salvați copiii

salvati-copiii-logo

Autoritatea Națională Turism

banner aut nat.fw

SIS II

sis2 

Wikipedia:

wikipedia


 

 

  

Stimaţi dascăli, dragi elevi,

Prin istoricul său, prin valorile perene instituite, prin rezultatele obţinute, Colegiul „Alexandru Papiu Ilarian” îşi demonstrează în mod constant standardele educaţionale, cadrul emulativ, vocaţia performanţei, confirmate de-a lungul timpului.

Calitatea de instituţie etalon a şcolii mureşene, dobândită prin rezultatele de excepţie obţinute se înscrie în cartea de vizită a oraşului nostru, al cărui renume se datorează consecvenţei cu care îşi susţine şi îşi promovează valorile. Este o dovadă că educaţia, instrucţia, inteligenţa ne definesc şi ne asigură locul şi rolul cuvenit într-o Europă unită.

Faptul că municipiul nostru găzduieşte Concursul Interjudeţean de Matematică „Alexandru Papiu Ilarian”, ajuns la cea de a XVIII-a ediţie, ne onorează şi ne obligă, deopotrivă. Susţinerea şi încurajarea activităţilor în care performanţele tinerilor se manifestă plenar sunt preocupări constante pe agenda municipalităţii. Le apreciem munca şi ne bucurăm de succesele lor. Sunt tineri cu care ne mândrim şi în care ne punem nădejdea.

Cred cu tărie în vocaţia spiritului competitiv, caracterizat prin fair play şi generator de valoare. Cred, cu aceeaşi convingere în relaţia dintre primărie şi mediul educaţional din oraş. Este o relaţie bazată pe respect şi colaborare, în care primăria este liant al spaţiului de afirmare şi descătuşare a energiilor cerebrale, de efervescenţă a creaţiei.

Seriozitatea, dăruirea, nobila şi migăloasa lucrare a dascălilor, străduinţa, pasiunea, creativitatea şi ambiţia elevilor alcătuiesc un tot unitar ce sporeşte frumuseţea şi atractivitatea oraşului nostru!

 

La împlinirea a 94 de ani de la înfiinţarea prestigiosului Colegiu Naţional „Alexandru Papiu Ilarian” vă transmit sincere urări de sănătate, succes şi împliniri!

 

Dr.Dorin Florea,

Primarul Municipiului Tîrgu Mureş

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com


Inapoi
buton MOL

Grafic lunar colectare deseuri

buton program multianual sustinere familii

dastgmures ro
buton dfltgm
buton prog sitpf

Covid-19

buton masuri covid19

Noutăți

BP
buton birou unic
buton parcare
buton prog acte identitate online
buton prog casatorii online2
buton prog transc online2
buton recomandari sezon estival
buton harta targu mures
buton program transport local

Posturi vacante

buton posturi vacante

Proiecte. Strategii

Banner planificare strategica
Banner SIPOCA
Banner POCA
BannerMyCity - RO3
Concurs AMSP3
buton strategia smart city
buton plan mobilitate urbana
buton sidu
buton calea verde
buton paed
buton gal
buton orasul eco
buton plan urbanistic general
buton puzcp
buton atelier urban peisagistica
buton proiectele orasului
buton digital mures
buton cetatea medievala

Secțiune RUTI conform SNA

banner anticor.fw 

Rețele sociale

FacebookTwitterYoutube

Vizitatori

Azi:63
Ieri:1515
Săptămânal:3059
Lunar:8696
Toate4471124